Relacja z WordCamp 2015

ccc

W ten weekend, 12-13 września, miałam okazję uczestniczyć w niezwykłej konferencji poświęconej WordPressowi, czyli oczywiście WordCampie 2015. Przygotowałam nieco przydługą relację, dzięki której dowiecie się dlaczego ‚hakowanie’ swojej strony jest ważne, czego nie da się zrobić w WordPressie i jakie przepisy prawne mogą sprawić, że prowadząc bloga, trafimy do więzienia na 2 lata. I chcę podkreślić – było super!

 

WordCamp Polska 2015 odbył się w tym roku w Krakowie, w słynnym Centrum Kongresowym ICE. Dwudniową konferencję rozpoczęła prezentacja Kel Santiago Contibuting to WordPress: why it’s important to Your Business. Prelegentka przekonywała nas, że niezależnie od tego, czy jesteśmy specjalistami, którzy używają WP w swojej pracy, czy freelancerami lub hobbystami, wszyscy możemy i powinniśmy ulepszać jego narzędzia. Tworzenie własnych theme’ów, pluginów czy tłumaczeń wspiera całą społeczność, przynosząc korzyści wszystkim użytkownikom WordPressa.

 

Kolejna prelekcja dotyczyła prawnych aspektów korzystania z WP. Mateusz Tuński, adwokat i prezes Fundacji Startup Lab, przybliżył nam temat prawa autorskiego, nauczył odróżniać dzieło techniczne od twórczego i wytłumaczył dlaczego selfie makaka nie jest utworem w sensie prawnym;). Kilka anegdot pozwoliło zrozumieć, co zrobić, gdy ktoś naruszy nasze prawa autorskie, i zachęciło do zainteresowania się całym zagadnieniem.

 

b09W tym momencie warto wspomnieć, że wszystkich prezentacji było bardzo dużo, co też stanowi wielki plus dla konferencji. Przed przerwą obiadową wysłuchaliśmy bowiem jeszcze krótkiej prezentacji o irytujących klientach i pracy z płatnym supportem Katarzyny Świderskiej, zapoznaliśmy się z case study na temat sweden.se, a także poznaliśmy istotę responsywności i blogów na telefonie. Ewa Karaszkiewicz pokazała nam, że nawet najsłynniejsi blogerzy popełniają błędy, a Mateusz Pieszczak zachęcił do aktualizacji WordPressa, pokazując, w jaki sposób można łatwo… zhakować starsze wersje systemu. Jednocześnie zachęcił nas do korzystania z programu WP Scan raczej do legalnych celów i sprawdzenia swojej witryny – nikt raczej nie chce na swoim sprzęcie hakerów, więc wiedza, jak się zabezpieczyć przed ewentualnym atakiem jest bardzo istotna. Wniosek: lepiej samemu włamać się na własną stronę, niż czekać, aż zrobi to ktoś inny:P

 

Podczas przerwy obiadowej wszyscy uczestnicy mieli trochę czasu, by móc skorzystać z bogatej oferty food truck’ów lub usiąść z kawą i porozmawiać ze sobą. Następnie, spotkaliśmy się już w dwóch salach, dzieląc się na ścieżkę Developer i User. Na pierwszej z nich Aleksandra Łączek pokazała nam sekrety motywów underscores (_s), ich struktury i zalety, by następnie przekazać pałeczkę Tomaszowi Dziudzie z tematem wprowadzającym do WP-API. Podczas prelekcji skierowanych dla developerów można było dowiedzieć się również kilku faktów o bezpieczeństwie wtyczek (by Kacper Szurek), pod przewodnictwem Kite Koga stworzyć swoje WordPressowe środowisko w kilka sekund i z Grzegorzem Głąbem je nieco „odchudzić”. Ścieżkę zamknęła prelekcja Maxa Matłoki dotycząca automatyzacji obsługi WP, a w szczególności przy tworzeniu własnych theme’ów i pluginów.

 

Na ścieżce Usera czekały na nas Mity (nie)bezpieczeństwa Krzysztofa Dróżdża, weryfikujące najczęściej rozpowszechniane legendy, a także prezentacja Łukasza Kreboka ucząca rozróżniać UX od designu. Prowadzący pokazał kilka interesujących narzędzi, dzięki którym można sprawdzić, w jaki sposób użytkownik porusza się po naszej stronie i na co zwraca uwagę – bardzo przydatne i warte wykorzystania! Dostaliśmy również okazję posłuchania o nowych (i niekiedy bardzo dziwnych) domenach u Sebastiana Łubika, z Marcinem Kosedowskim poznaliśmy kilka faktów na temat konwersji, a podczas prezentacji Weroniki Sobótki dowiedzieliśmy się, jak ważne jest dostosowanie strony na WordPressie do potrzeb osób wykluczonych cyfrowo.

 

Na tym pierwszy dzień się zakończył – na chętnych czekało również pełne wrażeń Middle Party w Klubie Plaża;)

 

a6666Niedzielę zaczęliśmy już podzieleni: na prelekcje Enterprise oraz Freelancer. Niestety ciężko się sklonować, dlatego wybrałam drugą ścieżkę – chociaż słyszałam, że specjaliści od przedsiębiorstw również wypadli świetnie. Na Freelancerze Aleksander Kuczek wprowadził nas do tematyki fair pricing, by następnie oddać głos specjalistce od front-endu Katarzynie Janoska, która próbowała przetłumaczyć najciekawsze koderskie zwroty na polski. Poranne prezentacje przed porą kawową zamknęli Łukasz Korowicki i Michał Strześniewski, zachęcając do korzystania z wzorca projektowego Style Guide Driven Development, pozwalającego skrócić czas powstawania projektu, zarówno od strony programistycznej, jak i UX-owej i SEO-wej.

 

Po krótkiej przerwie usłyszeliśmy 5 dobrych rad dla freelancera od Izabeli Karkochy – opierając się na własnym doświadczeniu prelegentka pokazała, jak bardzo nieterminowi i niekonsekwentni freelancerzy zniechęcają potencjalnych klientów od korzystania ze swoich usług, a Michał Niewiadomski przedstawił wady i zalety przerabiania gotowych już motywów. Ścieżkę zakończyła prezentacja Karoliny Gorczycy – Obowiązki blogera a przetwarzanie danych osobowych, z której dowiedzieliśmy się, że nawet z pozoru niewinne zbieranie maili, by wysłać newsletter, może skończyć się… 2-letnim pobytem w więzieniu. Całe szczęście prelegentka uświadomiła, jak uchronić się przed niechcianymi skutkami prawnymi zbierania danych osobowych i zachęciła do zorientowania się w temacie. Ciekawe i przydatne szczególnie dla tych, którzy woleliby jednak nie spędzić kilkunastu miesięcy za kratkami;)

 

a99Około 15:00, po obiedzie, dwie sale znowu stały się jedną i rozpoczął się cykl z serii Case Studies. Pierwszym prelegentem był Łukasz Bieniek ze swoją prezentacją na temat stawiania WPsalesforce w jeden wieczór. Udowadniał, że w WordPressie naprawdę można zrobić wszystko – Custom Type’y i Fieldy sprawiają, że niezależnie od tego, z jakim serwisem chcemy ruszyć, to na WP na pewno damy radę. Następnie odbyła się analiza wdrożenia systemu dla marki Bonduelle, a także prezentacje o WordPressie dla schroniska górskiego i… Ministerstwa Edukacji Narodowej. Bardzo interesująca okazała się prelekcja Dawida Rzepczyńskiego na temat migracji z Drupala do WP, która mimo ogromu trudnych pojęć i skomplikowanych slajdów wciągnęła dużą część publiczności, oraz przykład wykorzystania platformy do publikacji video (w ABB). WordCampa 2015 zamknęło wystąpienie Tomasza Lacha z bloga zajadam.pl dotyczące przekształcania hobby w biznes.

 

Docierają do mnie bardzo pozytywne opinie na temat konferencji, ja jestem super zaskoczony i wdzięczny mojej ekipie organizatorów i wolontariuszy. Dzięki nim wszystko poszło gładko i sprawnie a uczestnicy mogli czerpać z tej konferencji maksymalną dawkę wiedzy, nie przerywaną żadnymi większymi problemami – podsumowuje Marcin Wolak, główny organizator WordCampa.

 

Ja ze swojej strony mogę tylko przyznać, że całość została zorganizowana naprawdę świetnie, poznałam dużo interesujących osób i już nie mogę doczekać się przyszłorocznej edycji. Polecam nie tylko miłośnikom WordPressa, ale także tym do tej pory nie korzystającym z jego dobrodziejstw – wystarczą 2-3 prezentacje i na pewno dołączycie do tej pozytywnej sekty…;)

 

Więcej zdjęć dostępnych na naszym facebooku – polecam zajrzeć i zobaczyć jak było;)

 

Alicja Musiał

Relacja z WordCamp 2015