relacja: Quality Excites 2016

img_8823

Była to szczególna, bo piąta edycja Quality Excites. Jestem pewna, że chociaż część osób spodziewała się po konferencji QualityExcites trochę węgla. Albo węgla i igrzysk. Cóż innego może “rosnąć” na Górnym Śląsku, niż węgiel? ;) Tymczasem konferencja Quality Excites pokazała dobitnie, że województwo śląskie to nie tylko “pozytywna energia”, ale też miejsce ekscytacji jakością oprogramowania ;)

 

Wrażenie robi rozległa i nowoczesna siedziba Future Processing – widac, ze coś tam sie procesuje! (czyżby przetwarzanie obrazu?;)). Jasno świecący LED-owy “totem” nie pozwalał mieć wątpliwości, jaka impreza dzieje się w Gliwicach.

 

Z wydarzeń w agendzie konferencji odwiedziłam między innymi warsztat odnośnie wdrożeń automatyzacji w różnych projektach prowadzony przez Roberta i Kasjana. Muszę przyznać, że zdawało mi się, że może nam zabraknąć czasu, bo temat niesamowicie rozległy. Dodatkowo okazało się, że uczestnicy choć wszyscy zaangażowani w automatyzację testów to będący na bardzo różnym poziomie. Po krótkim przedstawieniu się każdy powiedział, o czym chciałby porozmawiać a prowadzący skrzętnie wypisali wszystkie rzeczy na tablicy. Ku mojemu zdumieniu wcale nie zajęło to stu lat. W gruncie rzeczy było to bardzo miłe, bo każdy miał szansę uzyskać coś konkretnego na warsztacie (każde pytanie uzyskało ostatecznie odpowiedź!). Prowadzący przygotowali dla nas kilka case’ów z życia wziętych (dodatkowa wartość dodana!), które analizowaliśmy i przygototwywaliśmy zalecenia testowe a nawet zarysy test planów.

 

img_8834

 

Muszę przyznać, że prócz przyjemności zagłębienia się w realne przypadki projektowe, najciekawszym doświadczeniem było posłuchanie jakie metody i sposób myślenia reprezentują uczestnicy warsztatów – pokuszę się więc o stwierdzenie, że warsztat był sukcesem prowadzących a ja jako uczestnik mam poczucie bardzo dobrze spędzonego czasu. Znajomi również byli na ogół zadowoleni ze swoich wyborów agendowych – raz tylko zabrakło zamknięcia toku myślowego warsztatu, ale był to raczej problem czasu. Pozytywnie odebrałam też wykłady, zwłaszcza otwierające były błyskotliwe i dawały do myślenia.

 

Co do działań w social media – hashtagi #QE2016 #qualityexcites pozwalały wygrać twitterowy konkurs – nagrody były fajne i zupełnie niewirtualne, jak np.książka o BDD.

 

Wśród wystawców moją uwagę przykuły gadżety od SJSI – lizaki z logotypem ISTQB (“liznij wiedzy?”.. :)) oraz ramki na zdjęcia o wyglądzie podkładek pod mysz komputerową.

 

13509749_10153950569862851_299106834_o

 

Rewelacyjnym pomysłem była “piątka”-dłoń, którą można było przyklejać tu i ówdzie, np.do księgi pamiątkowej. Motyw ten został przez organizatorów użyty też przy stanowisku do robienia sobie zdjęć podczas afterparty – jak wiadomo takie gadżety jak kartonowa łapa czy okularki lubi każdy, również testerzy i testerki. Afterparty uświetnił jubileuszowy tort. O pozytywnym poziomie integracji świadczyła znacząca rotacja przy stolikach – można było usiąść przy niemal dowolnym aby uraczyć się rozmową i żartami.

 

Może niekoniecznie zamierzonym ale fajnym działaniem podczas konferencji okazały się gesty uczestników – ktoś miał kubek termiczny z logo konferencji Test:fest, ktoś długopis z TestWarez, jeszcze inny zeszyt sygnowany logotypem organizacji SJSI – to wszystko sprawiało sympatyczne wrażenie swojskości i moim zdaniem nie umniejszało rangi Quality Excites, a wręcz przeciwnie – pokazywało jedność środowiska testerskiego.

 

img_8886

 

Fantastycznie udała się atmosfera podczas wykładów oraz w przerwach. Duch testerski, niczym w relacjach ze starymi znajomymi unosił się nad budynkami nad Bojkowską :) Super jest też to, iż Quality Excites ma swoją stronę więc nie ma “syndromu końca” konferencji – można się nią cieszyć dłużej. Opieka organizatorów nad popularnością wydarzenia jest godna pochwały.

 

Moim skromnym zdaniem jest to naprawdę jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza bezpłatna konferencja branży Quality Assurance oraz testerskiej w Polsce :)

 

Aleksandra Kornecka, Ambasadorka Spotkania-IT

 

relacja: Quality Excites 2016