relacja: Test:Fest 2017

Konferencja test:fest 25 lutego 2017 r. we Wrocławiu

 

Konferencja testowania oprogramowania test:fest była w tym roku „naj”. Największa, mająca największe obłożenie oraz prawdopodobnie w najdostojniejszym miejscu.

 

Tym, co wyróżnia test:fest spośród innych konferencji jest poziom wsparcia, jaki organizatorzy świadczą prelegentom – zapewniają im profesjonalne doradztwo w przemawianiu publicznym. Każdy prelegent i warsztatowiec może wygłosić swoją prelekcję przed trenerami, przećwiczyć, przemyśleć i przearanżować swoje wystąpienie. Po wysłuchaniu kilku prelekcji muszę potwierdzić, że to fantastyczny pomysł, którego efekty widać podczas wystąpień. Brawa dla organizatorów za ten pomysł oraz dla prelegentów za ochocze poddanie się jego dobremu działaniu!

 

Na większości konferencji pierwszym wyzwaniem dla uczestnika jest dotarcie na jej miejsce i zorientowanie się co gdzie jest. Zaś dla organizatora tym pierwszym wyzwaniem w samym dniu wydarzenia jest moment rejestracji stu-dwustu uczestników naraz, tłoczących się w kolejkach, chcących jak najprędzej potwierdzić swój udział oraz otrzymać start-packa.

 

W tym roku we Wrocławiu rejestracja przebiegała nadzwyczaj sprawnie, nietrudno było trafić do znakomitej większości sal, zaś na uczestników czekały smakowite przekąski, kawa, owoce i słodkości.

 

Punkt rejestracyjny zamienił się potem w punkt informacyjny oraz naklejkowy – organizatorzy poszli tropem innych europejskich konferencji i przygotowali multum naklejek, którymi uczestnicy mogli ozdobić swoje identyfikatory.Wśród nich były takie rarytasy jak „mąż testerki”, „l Prosto z miejsca rejestracjo-infomacji korytarz wiódł uczestników do przestronnego hallu, gdzie mieściły się stanowiska sponsorów. Każdy sponsor miał swoje stoisko, gdzie za pomocą materiałów drukowanych, interaktywnych oraz gadżetów (np.żółte kaczuszki kąpielowe!) promował swoją markę. Uczestnicy mieli przestrzeń by porozmawiać z pracownikami firm sponsorskich, mogli też zostawić do siebie kontakt. Świetnym pomysłem była „tablica ogłoszeń”, stojąca w hallu sponsorskim – dzięki niej uczestnicy mogli od razu dowiedzieć się, kogo poszukują firmy wystawiające się w hallu.

 

Tradycyjnie konferencję otworzyła pomysłodawczyni i koordynatorka „całego zamieszania”, czyli Marta Firlej. Choć konferencja odbywała się w wysokiej klasy hotelu, a przekąski konferencyjne leżały na tacach wypolerowanych na wysoki połysk, Marcie po raz kolejny udało się wprowadzić niemal rodzinną atmosferę, dzięki której każdy czuł się „u siebie” na wydarzeniu.

 

W zaplanowaniu jak najbardziej udanego skorzystania z konferencji pomagała aplikacja mobilna, która zawierała agendę, lokalizację, mapę miejsca, krótką notkę „O konferencji” oraz feed z social mediów. Poprzez aplikację można było również zagłosować na każdą prelekcję i warsztat, o czym organizatorzy przypominali na bieżąco.

 

Warto wspomnieć, że aplikacja dostępna była na obydwa z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych, czyli na Androida i iOS. Aplikacja dostarczona była przez jednego ze sponsorów, firmę Future Processing, która … również organizuje bezpłatną konferencję testerską, tyle że w innym terminie i w Gliwicach na Górnym Śląsku. To jeden z pięknych gestów wzajemnego wspierania się w branży IT i w społeczności testerskiej.

 

Czymś nie tak oczywistym nadal na polskich konferencjach był ruch w social mediach na bieżąco odzwierciedlający najciekawsze wydarzenia na samej konferencji.
Dobór prelegentów podporządkowany był różnorodności. Prelegowali zarówno rodzimi wrocławscy prelegenci, znani (jak Michał Buczko) i mniej znani, jak i tacy, którzy znani są już szerokiej publiczności testerskiej z innych wydarzeń i konferencji z całej Polski (jak Karolina Zmitrowicz, Kinga Witko, Tomek Dubikowski).

 

Czymś wyjątkowym jest też atmosfera test:fest. Zgodnie z nazwą jest to swego rodzaju „święto testerskie”, podczas którego uczestnicy mogą swobodnie porozmawiać z prelegentami na przerwie kawowej, omówić bieżące trendy swej profesji, czy też zwyczajnie się poznać i poszerzyć sieć kontaktów.

 

Organizatorzy zatroszczyli się również i konkurs na najlepszą zdaniem publiczności prelekcję i tak się stało, iż trzeci rok z rzędu nagrodę tą otrzymał Tomek Dubikowski. W tym roku jego prezentacja była punktem zamykającym konferencję. Zaprezentował „Level up your quality”.
Prelekcje z tegorocznego test:fest są dostępne na YouTube i można je tam obejrzeć.

https://www.youtube.com/channel/UCsDeChNGyDDHTevmoC3DrEQ

 

Powstało już kilka pochlebnych relacji z test:fest anno domini 2017
http://testerzy.pl/wiesci-ze-swiata-testerow/testfest-2017-podsumowanie
https://blog.goyello.com/pl/2017/04/03/czas-zmieniac-swiat-testfest-2017/
http://stonqa.pl/2017/02/27/test-fest-2017/

i z czystym sumieniem mogę potwierdzić, że są prawdziwe, zaś na konferencję z pewnością warto się wybrać :)

Aleksandra Kornecka, Ambasadorka Spotkania-IT

relacja: Test:Fest 2017