Relacja SAS Forum 2016

wp_20161017_08_53_44_pro_li
17 października 2016 roku odbyła się kolejna edycja SAS Forum Polska w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Tegoroczna edycja była promowana hasłem „Z analityką jutro zaczyna się dziś”. Ile w tym stwierdzeniu prawdy dowiecie się z lektury poniższej relacji.

Już pierwsze wrażenia pokazywały, że SAS Forum jest poważną konferencją. Zlokalizowane w warszawskim Hiltonie wydarzenie od początku porażało swoją oprawą, pomagali w tym też uczestnicy, wśród których ciężko było szukać kogokolwiek nieubranego w drogi garnitur. Mimo początkowego onieśmielenia przebywaniem wśród pracowników największych banków i firm w Polsce szybko okazało się, że bez problemu można się z nimi dogadać. Pierwsza godzina przeznaczona na rejestrację okazała się być świetną przestrzenią networkingową i okazją do poznania wartościowych ludzi. A potem wszystko się zaczęło.
wp_20161017_10_13_38_pro_li
Do 12:30 wszyscy spędzaliśmy czas w jednej sali, gdzie odbyły się dwie genialne prezentacje, pozwalające zrozumieć czym jest analityka nawet takiemu laikowi jak ja. Zarówno pan Jerzy Kalinowski, jak i Marcin Bednarski byli genialnymi prelegentami, którzy poprowadzili swoje prelekcje w taki sposób, że poważnie zastanawiałem się, czy późniejsze wydarzenia będą miały jakąkolwiek szansę dorównać początkowi konferencji. Nie byłem w tym odosobniony – SAS wyposażyło nas w aplikację mobilną, dzięki której można było dzielić się zdjęciami oraz przemyśleniami dotyczącymi prezentacji i prelegentów, sam spędziłem na rozmowach z ludźmi wiele czasu i bardzo cieszę się, że dostałem taką możliwość.
wp_20161017_10_31_24_pro_li
Po pierwszej serii i przerwie obiadowej podzielono nas na cztery równoległe nurty: Customer Intelligence, Risk Management, Fraud Management i Analytics. Początkowo wybrałem trzecią serię, myśląc, że mogę dowiedzieć się czegoś ciekawego o walce z nadużyciami i po pierwszych prelekcjach nie potrafiłem zmienić sali.
wp_20161017_14_01_13_pro_li
Słuchanie historii o walce z oszustwami z ust ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień było bardzo inspirujące i pozwalało szerzej spojrzeć na problem, z którym boryka się wielka ilość firm na całym świecie. Muszę tu wspomnieć o Rafale Kulickim, który pokazywał jak PKO BP (które wygrało w tym roku SAS Enterprise Award) walczy z nadużyciami finansowymi z wykorzystaniem analityki, ich metody przypominają te, które wykorzystują antyterroryści do rozbijania siatek przestępczych.
Również ważna rzecz, która sprawiła, że byłem zachwycony tegorocznym SAS Forum. Prelegenci korzystali z historii do przedstawienia swoich tematów. Rzadkością były skomplikowane, techniczne slajdy (choć pewnie inaczej było w części technicznej), każdy próbował przedstawić to co miał do powiedzenia na przykładach z życia wziętych co pomagało w łatwiejszym zrozumieniu tematu i sprawiało, że było się jeszcze bardziej zainteresowanym słowami prelegenta, dla mnie, bardzo na plus.
Zdziwiło mnie też podejście pracowników firmy Play, którzy w swojej prezentacji mówili o walce z oszustwami wewnętrznymi, dokonywanymi przez ich własnych pracowników, bądź podwykonawców. Dużo odwagi w połączeniu z ciekawym tematem i wiedzą Przemysława Zaborowskiego i Iwony Bachury dały bardzo ciekawą prezentację, którą do dziś miło wspominam.
wp_20161017_18_02_57_pro_li
Po zakończeniu wszystkiego zaproszono nas również na koktajl z niespodzianką wieczoru, którą okazał się występ zespołu Audiofeels, znanego większości z nas z występów w Mam talent kilka lat temu. Była to kolejna okazja do poznania nowych ludzi, w tym rozmowy z kilkoma pracownikami SAS, którzy opowiadali mi o pracy w ich firmie, jak również pracownika firmy marketingowej, który dał mi kilka dobrych rad odnośnie własnego biznesu.
W ramach podsumowania odpowiem na dwa pytania.
Czy warto wybrać się na SAS Forum 2017? Moim zdaniem jak najbardziej, nawet, jeśli nie wie się, czym jest analityka to ta konferencja jest świetną okazją by poznać to, co będzie miało wielki wpływ na naszą przyszłość.
Bo, czy faktycznie z analityką jutro zaczyna się dziś? Po tym, czego dowiedziałem się podczas tego pełnego wrażeń dnia w Warszawie odpowiadam bez wahania – jak najbardziej.
Relacja SAS Forum 2016