FRONTENDALIA 2016

IMG_01

W dniu 18 czerwca odbyły się Frontendalia 2016 na terenie kampusu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To już druga edycja mini konferencji frontendowej, organizowanej przez firmę The Software House. Głównym celem wydarzenia było przekazanie praktycznej wiedzy na temat aktualnych metod pisania aplikacji internetowych i mobilnych.

Otwarcie konferencji i Superpieseł na start

O godzinie 09:00 otwarto punkt rejestracyjny w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” Politechniki Śląskiej. Każdy z uczestników otrzymał przy wejściu pakiet gadżetów oraz agendę wydarzenia. Kilka minut po 10:00 w Sali Teatralnej Mateusz Kubiczek oficjalnie otworzył konferencję. Prezes The Software House krótko opowiedział o motywacji i celach organizatorów eventu.

Pierwszym prelegentem był Wiktor Toporek, na co dzień programista piszący w PHP oraz entuzjasta JavaScript. Na przykładzie prostej gry platformowej z Superpiesełem w roli głównej starał się przekonać słuchaczy do przestawienia się z programowania imperatywnego na funkcyjne. Atutem tej prezentacji było pokazanie zalet i wad alternatywnej metody w oparciu o konkretny kod.

Frameworki tak bardzo podobne, tak badzo różne      

Po krótkiej przerwie głos zabrał Łukasz Golder, który od niedawna eksperymentuje z pisaniem w Angular 2. W podzielonej na dwie części prezentacji przedstawił najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy frameworkami Angular. Punkty omówione we wstępie teoretycznym zilustrował przykładami z kodu aplikacji do obsługi wymiany walut. Na zakończenie prelegent podjął próbę oceny, czy nowy framework ma szansę wyprzeć swojego, dotychczas najpopularniejszego, poprzednika.

Angular i React, czyli pojedynek gigantów     

Przerwa na lunch pozwoliła wszystkim odetchnąć przed najgorętszym punktem programu całego spotkania. W panelu dyskusyjnym wzięli udział zarówno zwolennicy programowania w Angular, jak i osoby sympatyzujące z React czy jQuery. Rozmówcy starali się przedstawić argumenty przemawiające za korzystaniem z takiego, a nie innego frameworka w projekcie. W dyskusji wypowiedzieli się także uczestnicy konferencji, nieraz sugerując alternatywne rozwiązania. Nad przebiegiem panelu czuwał prowadzący Andrzej Marek. Oczywiście nie obyło się bez drobnych sprzeczek, ale wszyscy rozstali się w zgodzie, bogatsi o nową wiedzę.

IMG_04

Chrome Devtools ninja

Debugowanie jest nieodłącznym elementem życia każdego programisty. Pracę nad błędami może ułatwić gruntowna znajomość takich narzędzi, jak Chrome Devtools. Marcin Gajda, w oparciu o własne doświadczenie w programowaniu, podzielił się ze słuchaczami najlepszymi metodami korzystania z gotowych funkcji przeglądarki. Prelegent krok po kroku omówił triki, które mogą uratować pisaną aplikację.

O designie słów kilka i zakończenie

Marek Gajda, team leader i programista z zamiłowania, poruszył najważniejsze kwestie związane z responsywnym designem stron internetowych, czyli RDW. Z właściwym sobie humorem skonfrontował oczekiwania klientów z możliwościami współczesnych technologii. Garść wskazówek omówił na praktycznych, czasem zabawnych przykładach. Nie obyło się również bez spekulacji co do przyszłości  aplikacji mobilnych i wpływu nowych urządzeń na RDW.

Konferencję zakończyło ponowne wystąpienie Mateusza Kubiczka. Z perspektywy uczestnika największą zaletą eventu było techniczne podejście do każdego z poruszonych tematów. Na prezentacjach cały czas przewijał się kod, ilustrujący przykłady konkretnych aplikacji. Prelegenci w wielu przypadkach modyfikowali skrypty w trakcie ich omawiania, demonstrując faktyczne możliwości wybranych metod. Dzięki temu konferencja zachowała wysoki poziom merytoryczny, aczkolwiek w luźnej atmosferze.

Aleksandra Kowalczuk

FRONTENDALIA 2016