Konferencja „Emocje robotów w narracjach kultury i technologii”

październik

19.10- 20.10Cały dzieńKonferencja "Emocje robotów w narracjach kultury i technologii"Miasto:KrakówTyp:IoTMinioneProgramowanieSmart CityTechnologie

Opis wydarzenia

Jeszcze kilka lat temu problematyka emocji robotów stanowiła jedynie przedmiot mitów i fantastycznych opowieści. Nie ulega wątpliwości, że w świetle tych tradycji właśnie możliwość odczuwania emocji sprawiała, że mityczne postaci golemów wkraczały w świat ludzkich relacji. Jednocześnie te przebudzone uczucia stawały się szczególnie groźne i niebezpieczne.

W kontekście szybkiego rozwoju współczesnej nauki i technologii, problem emocji robotów staje się realną możliwością. Pojawienie się tego bezprecedensowego zagadnienia w ramach naukowej dyskusji i w polu zainteresowań badawczych przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych stanowi zapowiedź nowego etapu w naukach humanistycznych, ścisłych oraz technicznych.

Elementem tej zmiany będzie zapewne wypracowanie wspólnego języka, a także metodologii, w ramach której pojawi się możliwość zmierzenia się z futurystyczną problematyką, która staje się teraźniejszością.

W kontekście tych przemian pojawiają się pytania, na które szukamy odpowiedzi:

Jak zdefiniować emocje robotów? Czy można je rozpatrywać jako analogię do emocji człowieka?
Czy i jakie zagrożenia niesie za sobą możliwość odczuwania emocji przez roboty? Czy mogą one odczuwać też “złe” emocje?
Czy jest możliwe współodczuwanie człowieka i robota?
Czy robot może stać się empatyczny?
Jakie koncepcje dotyczące emocji robotów pojawiają się w kulturze tradycyjne oraz popkulturze? Czy są one w jakiś sposób zgodne z założeniami współczesnej nauki?
Czy w ten sposób realizuje się pewien projekt wcześniej obecny w mitach i w fantastyce? Czy to już teraźniejszość czy w dalszym ciągu futurologia?
Czy możemy mówić o tym, że robot odczuwa emocje i może się nimi kierować? Czy po prostu ludzie projektują na niego własne uczucia?
Jakie są możliwości i ograniczenia współczesnych technologii w dziedzinie rozpoznawania i symulowania emocji? Jakie stoją przed nimi wyzwania i jakie są trendy oraz perspektywy ich rozwoju w najbliższych latach?
Czym charakteryzują się emocje ludzi w społeczeństwie informatycznym?
Czy emocje robotów przekreślą granice między kulturą, jako światem człowieka a techniką, jako światem maszyn?

Konferencja kierowana jest przede wszystkim do grona młodych naukowców – studentów, doktorantów i doktorów, ponieważ sądzimy, że roboty – i być może – ich emocje staną się w nadchodzącej przyszłości istotnym elementem kultury. Zapraszamy również zespoły badawcze pod kierunkiem samodzielnych pracowników naukowych, które podejmują wspólne badania nad interesującą nas tematyką.

W ramach obrad chcemy stworzyć interdyscyplinarne forum wymiany idei kultury i technologii, dlatego liczymy na przedstawicieli rozmaitych dyscyplin, zarówno humanistycznych i społecznych (kulturoznawstwo, religioznawstwo, psychologia, socjologia), jak i ścisłych oraz inżynieryjnych (informatyka, fizyka, automatyka, inżynieria biomedyczna, biocybernetyka).

W trakcie konferencji przewidujemy spotkania z autorami literatury science-fiction, wystawę interaktywną, a także warsztaty coachingowe.

http://wh.agh.edu.pl/konferencje/emocje-robotow/
https://www.facebook.com/events/1041069279363579/

Konferencja „Emocje robotów w narracjach kultury i technologii”

Czas

19 Październik - 20 Październik

Adres

AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA

Kraków, Mickiewicza 30