Dlaczego warto dać się poznać?

dsp1

W marcu pisaliśmy dla Was o konkursie “Daj się poznać”, a 18 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jego finałach. Wydarzenie było naprawdę wyjątkowe, dlatego napisaliśmy o nim parę słów, dołączając odnośniki do zwycięskich projektów. Zachęcamy do rzucenia okiem, są naprawdę ciekawe! :)

 

Finał “Daj się poznać” rozpoczął się o godzinie 9:00 w siedzibie Microsoftu w Warszawie. Na event przyjechali nie tylko uczestnicy, ale również osoby zainteresowane przebiegiem konkursu i z pasją śledzące działania wszystkich uczestników. Na rano zaplanowano ciekawe techniczne prezentacje, a następnie ogłoszenie wyników, pomiędzy którymi na scenie mieli pojawić się właśnie ci najwytrwalsi i najodważniejsi ;)

 

Ale na początek parę statystyk. Do finału zakwalifikowało się 16 świetnych programistów, którzy przez cztery miesiące aktywnie pracowali nad swoimi open source’owymi projektami, jednocześnie systematycznie pisząc posty na swoich blogach. W całym konkursie udział wzięło prawie 300 osób – wciąż jestem pod wrażeniem tej liczby! To niesamowite, że w Polsce jest tak wielu ludzi zainteresowanych nie tylko tworzeniem projektów komercyjnych, ale również otwartych i to według tak oryginalnej formuły.

 

Powracając do samego eventu – na początku sceną zawładnęli przedstawiciele sponsorów konkursu, czyli Piotr Stapp i Kamil Mijacz. Jeśli tego typu prezentacje kojarzą Ci się wyłącznie z promowaniem własnego produktu, 18 czerwca bardzo byś się zdziwił. Obie poprowadzone w interesujący sposób, pokazały tylko i wyłącznie techniczne zagadnienia – gratulacje za ogarnięcie tego w taki, a nie inny sposób ;) Piotr opowiedział co nieco o Devopsie w dużych firmach, porównując wszystko do meczu koszykówki, a Kamil rozłożył… klocki, aby pokazać, w jaki sposób funkcjonują mikroserwisy.

 

Po tych dwóch prelekcjach przyszedł czas na właściwe wystąpienia – te od uczestników konkursu. Pojawienie się na scenie nie było przymusem, ale każda z osób, która spełniła wymagania konkursowe, mogła się na to zdecydować, aby jeszcze bardziej “dać się poznać” :). Myślę, że było to nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych, dla których samo uzewnętrznianie się na blogu stanowiło problem, ale… tutaj również byłam pod wrażeniem! Nie każda prelekcja okazała się idealna, ale wszystkie miały w sobie coś ciekawego. Niektórzy przedstawili swoje (naprawdę genialne!) projekty, inni opowiedzieli coś więcej o zmaganiach z konkursem. Ogólnie wyszło naprawdę dobrze, a krótki czas przewidziany na prelekcje sprawił, że przez te kilka godzin poznaliśmy bardzo dużo zupełnie odmiennych historii i zobaczyliśmy naprawdę oryginalne pomysły. Posłuchaliśmy między innymi o The Console, aplikacji pomagającej w adopcji zwierząt ze schronisk, emulatorze gameboya, narzędziu do monitorowania aplikacji, mapie pokazującej obecne położenie autobusów i tramwajów… Jak łatwo zauważyć projekty były bardzo różne i dotyczyły wszystkich możliwych dziedzin życia :)

 

I samo ogłoszenie wyników. Daj się poznać dorobiło się aż 7 zwycięzców:

Zachęcam do rzucenia okiem na projekty – niektóre są absolutnie wyjątkowe! Wszystkie linki do konkursowych pomysłów można znaleźć na blogu Maćka, organizatora i pomysłodawcy całości.

 

Daj Się Poznać to nie jest tylko jakiś pusty slogan. Wręcz przeciwnie, to wspaniały sposób na rozpoczęcie przygody w światku społeczności technologii IT i nie tylko – mówi Piotr Gankiewicz, zwycięzca konkursu. – Niezależnie od tego czy stawiasz pierwsze kroki (jak to miało miejsce w moim przypadku), czy jesteś już starym wyjadaczem, to bardziej niż pewne, iż poznasz nowych, wspaniałych ludzi (zarówno w świecie rzeczywistym jak i wirtualnym), zaczniesz budować swój profesjonalny wizerunek w sieci i być może odkryjesz w sobie pasję publicznych wystąpień. A to wszystko okraszone projektem programistycznym, który może tylko i wyłącznie pomóc Twojej karierze. Gdy tylko usłyszysz o następnej edycji konkursu – nawet się nie wahaj przed dołączeniem!

 

“Daj się poznać” było naprawdę niesamowitą inicjatywą i jako SpotkaniaIT chcielibyśmy bardzo pogratulować wszystkim, którzy odważyli się wziąć w nim udział. A było warto, o czym można posłuchać między innymi w rozmowie z laureatami. Mamy nadzieję na więcej takich wydarzeń w przyszłości – z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję i zachęcamy do wzięcia w niej udziału! 

 

Alicja Musiał

 

dsp2

dsp3

Zdjęcia: Marcin Połowianiuk

 

 

Dlaczego warto dać się poznać?