relacja: Akademia Jakości – testowanie i jakość projektów informatycznych

akademia_jakosci_it_ZDJECIE_1

Istnieją pewne kultowe wydarzenia, po których spodziewamy się wartościowych wniosków, poszerzenia sieci kontaktów o owocne znajomości oraz wyniesienia wiedzy przydatnej w codziennej pracy. Akademia Jakości ma tego typu swoje ugruntowane miejsce w krajobrazie wydarzeń testerskich w Polsce. Jako konferencja pod patronatem Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych oraz testerzy.pl jawiła mi się jako „must-be” pomimo swojej dość mocno trzycyfrowej ceny jak na konferencję jednodniową.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była specjalizacja w obszarze testów. Odniosłam wrażenie, że trzy wystąpienia rzeczywiście nawiązywały do owego tematu, z czego najwyraźniejsze nawiązanie znalazłam w świetnej prezentacja pani Moniki Braun, w której poddawała ona namysłowi ścieżki kariery testera. Pani Braun rozróżniła drogę techniczną oraz menedżerską i przedstawiła nam kilka narzędzi psychometrycznych pomagających w rozeznaniu, która ścieżka kariery odpowiada naszemu profilowi kompetencyjnemu.

 

Podczas konferencji uderzył mnie nieco dysonans miedzy „domową” atmosferą wytworzoną przez zaznajomionych ze sobą prowadzących, a brakiem troski o integrację uczestników. W moim odczuciu poza dwoma krótkimi przerwami kawowymi i gdyby nie przypadkowo przedłużona przerwa obiadowa, praktycznie nie byłoby okazji do porozmawiania. Poza kilkoma drobnymi niedociągnięciami, całość okazała się jednak być bardzo ciekawa i muszę przyznać, że dowiedziałam się paru interesujących rzeczy, które na pewno wykorzystam w przyszłości.

 

Miło zaskoczyła mnie prezentacja Tomasza Boniora o Gatlingu, frameworku do automatyzacji – zetknęłam się już kiedyś z tym narzędziem w pracy z zespołem ze Stanów Zjednoczonych, jednak pierwszy raz miałam okazję posłuchać o nim w Polsce. Żałuję też, że nie mogłam zostać na warsztacie przezeń prowadzonym. Może następnym razem się uda :)

 

Świetnym doświadczeniem okazał się też miniwarsztat przygotowany na zakończenie konferencji, w którym podczas dwóch zadań zostaliśmy zaproszeni do pomyślenia w duchu inverse engineering. Pierwszym zadaniem każdej 3-4-osobowej grupy było wymyślenie takiej gofrownicy, która mimo iż spełnia postawione wymagania (np. ma nienagrzewającą się obudowę, ma miarkę do ciasta) to absolutnie nie nadaje się do użycia. Taka zabawa w anty-specjalistów ds. dokumentacji i użyteczności okazała się kreatywną przygodą pełną humoru.

 

Podobnie przy drugim zadaniu, kiedy to musieliśmy wymyślić sposób na realizację user stories, które zdawały się niemal nierealne do wykonania, jak na przykład sprawdzenie przez obcojęzycznego pasażera rozkładu pociągu na polskojęzycznej, kiepsko zaprojektowanej stronie.

 

Miłym akcentem było losowanie książek na koniec wydarzenia. Jestem pełna uznania dla doboru tytułów, które obejmowały zarówno metodologię testowania w ogóle, jak i inżynierię wymagań i procedury kontroli jakości.

 

Uczestniczyłam jedynie w dniu konferencyjnym – może warsztaty w drugim dniu wydarzenia pozwoliły na lepszy networking i zgranie, może warsztaty stanowiły na tyle integralną całość, że nie powinno się opiniować samej konferencji – lecz na warsztatach niestety obecna nie byłam.

 

Pozostaje mi więc podziękować organizatorom za trud oraz interesujący dobór tematów, oraz życzyć by w przyszłej edycji obyło się bez niedociągnięć przy zachowaniu tego wszystkiego, co było wartościowe :-)

 

Aleksandra Kornecka, Ambasadorka Spotkania-IT

 

akademia_jakosci_it_ZDJECIE_2

relacja: Akademia Jakości – testowanie i jakość projektów informatycznych